Język programowania PHP ma już swoje lata, ale nie stoi w miejscu. Jego twórcy wciąż go rozwijają i aktualizują – średnio co trzy lata. Dlatego też czasem, np. użytkownicy WordPressa, spotykają się z komunikatem, że: “Wymagana jest aktualizacja języka PHP”. Dość często spotykamy się z pytaniami – czy jest to konieczne? Owszem, jest. Wyjaśnijmy więc, dlaczego.

Dlaczego aktualizujemy PHP

Kiedy spotykamy się z takim ostrzeżeniem, nie powinniśmy go bagatelizować, ale szybko rozwiązać problem. Zaniechanie tego może nam przysporzyć kłopotów.

  • Przede wszystkim strona z nieaktualną wersją PHP narażona jest na włamania; hakerzy z łatwością wykorzystują luki w osłabionym systemie bezpieczeństwa. Zwykle przy tych procederach posługują się robotami. Te podmieniają treści na stronie, zalewając ją spamem. Można łatwo sprawdzić, czy nie zostaliśmy zaatakowani przez cyberprzestępcę – wystarczy wpisać w wyszukiwarce Google komendę “site:domena.com”. Wtedy pojawią się wszystkie zaindeksowane treści.

W skrajnych przypadkach zainfekowana witryna znika z wyników wyszukiwania. I wtedy widzimy coś takiego:

  • Poza tym pozostanie przy przestarzałej wersji znacznie spowolni działanie strony, nawet  2 i pół razy! To bardzo dużo. Zwłaszcza, że internauci nie zwykli czekać, każda sekunda zwłoki to powód, aby opuścić zbyt wolny serwis. Zwraca na to uwagę również algorytm Google, który, co zrozumiałe, wyżej ocenia szybko ładujące się witryny.
  • Bez odświeżonej wersji PHP nie ma możliwości uaktualnienia Worpressa i wszelkich potrzebnych wtyczek oraz motywów.
  • Wszystko to przekłada się na gorsze wyniki w wyszukiwarce Google. Jeśli do tej pory strona znajdowała się wysoko na wiele ważnych słów kluczowych, to z balastem przestarzałej wersją PHP straci na widoczności; nieraz zupełnie wypadając z pola widzenia robotów indeksujących. Internauci przestaną ją odnajdywać, a statystyki ruchu na stronie znacznie się pogorszą.
Ten niewątpliwie malowniczy krajobraz obrazuje ruch na Twojej stronie z przestarzałym PHP.

Którą wersję PHP zainstalować?

Niedawno, bo w kwietniu tego (2019) roku za przeżytek zaczęła być uznawana wersja 5.6 oraz 7.0. I odtąd nie są już aktualizowane. Z kolei PHP 7.1 ma być w pełni funkcjonalny do grudnia obecnego roku. Niby sporo czasu, ale wiadomo, jak to szybko może upłynąć. M.in. dlatego zazwyczaj zaleca się wdrożenie wersji 7.2, która ma być ważna do listopada 2020. 

Co ciekawe, dostępna już jest wersja 7.3. Należy do nowatorskich, wciąż sprawiając wiele problemów różnym serwisom.

W każdym razie, jeśli WordPress informuje Cię, że czas na zmiany (aktualizację języka PHP), to najlepiej działać szybko i sprawnie. Nie trzeba tego robić na własną rękę, co mogłoby być kłopotliwe i wręcz niewykonalne. Ale od czego są profesjonaliści, którzy wykonają to za Ciebie?

Potrzebujesz pomocy ze starą wersją PHP lub WordPress? Napisz do nas.