Darmowe bazy zdjęć. 10 bezpłatnych stocków
Zdjęcia i grafiki. Nie obejdzie się bez nich żadna prezentacja, wpis na bloga czy oferta dla klienta. Komunikacja wizualna jest …
Zdjęcia i grafiki. Nie obejdzie się bez nich żadna prezentacja, wpis na bloga czy oferta dla klienta. Komunikacja wizualna jest obecnie bardzo ważna. W gąszczu treści udostępnianych na stronach www oraz w social mediach szukamy wyróżnika, który przyciągnie uwagę odbiorców. Takimi elementami są chwytliwe nagłówki czy opisy, ale przede wszystkim – zdjęcia i materiały wideo.
Nie zawsze jednak mamy czas i możliwości na zrobienie dobrej grafiki czy też uchwycenie idealnego kadru. Na szczęście możemy czerpać je z banków zdjęć.
Udostępnianych materiałów jest mnóstwo i coraz łatwiej możemy z nich korzystać. Także za darmo!
Wielu twórców pozwala na wykorzystanie swoich dzieł na różnych licencjach.
Mimo to nie zawsze robimy to zgodnie z warunkami, na których nam je udostępniają.
Darmowe zdjęcia na bloga
Jeśli chcesz skorzystać z czyjejś pracy (grafiki, fotografii), na przykład rozpowszechniając ją na swoim blogu, potrzebujesz zgody autora, czyli licencji.
Rodzaje licencji Creative Commons
Dzięki licencjom Creative Commons autor może samodzielnie określić, na jakich zasadach i warunkach chce dzielić się swoją twórczością z innymi. Licencja w wersji minimum będzie wymagać od nas przy publikacji zdjęcia podania informacji o autorze oraz informacji o licencji, natomiast w bardziej rozbudowanej wersji licencji autorzy mogą wymagać np. korzystania ze zdjęcia tylko w celach niekomercyjnych.
- CC BY – Licencja ta pozwala na kopiowanie, zmienianie, rozprowadzanie, przedstawianie i wykonywanie utworu jedynie pod warunkiem oznaczenia autorstwa.
- CC BY SA – Licencja ta pozwala na kopiowanie, zmienianie, rozprowadzanie, przedstawianie i wykonywanie utworu tak długo, jak tylko na utwory zależne będzie udzielana taka sama licencja. Jest to licencja używana przez Wikipedię i jej siostrzane projekty.
- CC BY NC – Licencja ta pozwala na kopiowanie, zmienianie, remiksowanie, rozprowadzanie, przedstawianie i wykonywanie utworu jedynie w celach niekomercyjnych. Warunek ten nie obejmuje jednak utworów zależnych (mogą zostać objęte inną licencją).
- CC BY ND – Ta licencja zezwala na rozpowszechnianie, przedstawianie i wykonywanie utworu zarówno w celach komercyjnych i niekomercyjnych, pod warunkiem zachowania go w oryginalnej postaci (nie tworzenia utworów zależnych).
- CC BY NC SA – Licencja ta pozwala na rozpowszechnianie, przedstawianie i wykonywanie utworu jedynie w celach niekomercyjnych oraz tak długo jak utwory zależne będą również obejmowane tą samą licencją.
- CC BY ND NC – Licencja ta zezwala na rozpowszechnianie, przedstawianie i wykonywanie utworu jedynie w celach niekomercyjnych oraz pod warunkiem zachowania go w oryginalnej postaci (nie tworzenia utworów zależnych). Jest to najbardziej restrykcyjna z licencji.
CC0 – brak praw autorskich. Osoba, która opatrzyła utwór tym oświadczeniem, przekazała go do domeny publicznej, zrzekając się wykonywania wszelkich praw do utworu wynikających z prawa autorskiego, włączając w to wszelkie prawa powiązane i prawa pokrewne, w zakresie dozwolonym przez prawo, na obszarze całego świata. Możesz zwielokrotniać, zmieniać, rozpowszechniać i wykonywać utwór, nawet w celu komercyjnym, bez pytania o zgodę.
Banki darmowych zdjęć
Poniżej prezentujemy strony, z których możesz bezpłatnie pobrać zdjęcia (a nawet filmy). Wszystkie z oznaczeniem CC0, które pozwala na korzystanie z materiałów w najszerszy możliwy sposób, również komercyjnie i nawet bez konieczności podpisywania autora.
1. pixabay.com — ponad 2 miliony darmowych zdjęć (i nie tylko), które możemy pobierać w kilku rozdzielczościach. Po wpisaniu hasła do wyszukiwarki masz możliwość filtrowania wyników np. po rozmiarze, kolorze, orientacji. Pobranie zdjęć najwyższej jakości wymaga założenia konta i zalogowania.
2. pexels.com — kolejny duży bank z darmowymi zdjęciami oraz filmami. Od niedawna dostępny także w języku polskim. Zbiera też fotografie z innych serwisów z materiałami na CC0 (znajdziesz tu zdjęcia np. z Unsplash). Duży plus za zakładki “Odkrywaj”, “Tabela wyników” oraz “Wyzwania”.
3. unsplash.com — tysiące pogrupowanych bardzo dobrej jakości zdjęć. Serwis działa na własnej licencji dokładnie tak samo jak CC0. Unsplash generuje ponad 11 miliardów wyświetleń zdjęć miesięcznie. W bibliotece znajdziesz ponad 1,5 miliona pięknych fotografii na profesjonalnym poziomie.
4. picjumbo.com – bogata baza darmowych zdjęć, grafik i teł w wysokiej rozdzielczości do użytku osobistego i komercyjnego. Bardzo fajna opcja wyboru podobnych zdjęć i możliwość zapisania się na newsletter, dzięki któremu na skrzynkę trafiają wyselekcjonowane zdjęcia. Możesz także skorzystać z konta premium i otrzymać dostęp do niepublikowanych fotografii premium.
5. reshot.com – bezpłatna baza starannie dobranych zdjęć, których nie znajdziesz nigdzie indziej. Stworzona dla startupów, freelancerów i twórców.
6. Stocksnap.io. to prosty, opisany tagami, bank zdjęć, który oferuje piękne, wysokiej jakości zdjęcia stockowe. Strona jest intuicyjna, daje możliwość wyszukiwania po kategoriach i słowach kluczowych. Można także śledzić aktualne trendy.
7. burst.shopify.com – baza klimatycznych zdjęć. Intuicyjna i szybka wyszukiwarka, ale działa tylko w języku angielskim.
8. picmelon.com baza starannie dobranych wysokiej jakości zdjęc dla projektantów, blogerów i nie tylko. Tych zdjęć raczej nie znajdziesz na innych stockach.
9. isorepublic.com Tysiące darmowych zdjęć i filmów o wysokiej rozdzielczości. Minus za wyświetlanie w pierwszej kolejności zdjęć, które można kupić w innym serwisie.
10. jaymantri.com – nie znajdziesz tu wszystkiego, także ze względu na brak wyszukiwarki, ale jest to baza bezpłatnych zdjęć tematycznych – podróżniczych. Jednak fotografie są piękne, artystyczne i darmowe.