Istnieje wiele powodów, dla których ludzie decydują się na usunięcie swojego konta z Facebooka. Najważniejszym z nich jest brak prywatności. Jak podają specjaliści z branży, to właśnie poczucie nadmiernej ingerencji innych użytkowników, a także aplikacji w prywatność sprawia, że użytkownicy Facebooka decydują się na usunięcie konta. Do tej decyzji bardzo często przekonuje ich także sama polityka prywatności Facebooka, która pozwala portalowi na wykorzystywanie niektórych danych.

Sprawdź jak jak dostosować ustawienia prywatności na Facebooku.

Jeśli Twoja decyzja jest definitywna i chcesz odizolować się od Facebooka, masz dwie możliwości. Pierwszą z nich jest dezaktywacja konta, która pozwala na ponowne zalogowanie się i aktywację konta nawet po dłuższym czasie nieobecności. Oraz całkowite usunięcie konta.

Kiedy usuniesz konto, nie będzie można go ponownie aktywować, a po upływie 30 dni nie będzie można już cofnąć całej operacji.
Cały profil oraz wszystkie udostępnione przez Ciebie informacje, zdjęcia, filmy oraz posty zostaną trwale usunięte z Facebooka. Tych treści nie będzie można już odzyskać. 

Dodatkowo – co jest dość istotne – nie będzie można korzystać z Messengera oraz innych aplikacji, do których logujesz się za pomocą Facebooka. Odzyskanie do nich dostępu może być trudne i raczej nie obejdzie się bez pomocy obsługi supportu.

Jednak wysłane przez Ciebie wiadomości do znajomych będą nadal widoczne po usunięciu konta na Facebooku, ponieważ kopie wysłanych wiadomości są przechowywane w skrzynkach odbiorczych adresatów.

Pamiętaj także, że jeśli prowadzisz jakiś fanpage na Facebooku, to usuwając swoje konto osobiste stracisz do niego dostęp. Jest to istotne także z innego powodu. Jeśli jesteś jedynym Administratorem strony, to przed usunięciem konta osobistego lub swojej roli koniecznie przypisz rolę Administratora innej osobie. W innym wypadku pełny dostęp do strony zostanie utracony.

Usuwanie konta z Facebooka

Zanim usuniesz swoje konto, możesz zalogować się i pobrać kopię swoich informacji (takich jak zdjęcia i posty) z Facebooka. Po usunięciu konta nie będzie już można odzyskać żadnych dodanych treści.

Jak pobrać kopię informacji z Facebooka? 

 1. Kliknij opcję odwróconego trójkąta w prawym górnym rogu Facebooka, a następnie “Ustawienia”.
 2. Kliknij “Twoje informacje na Facebooku”
 3. Obok pozycji “Pobieranie Twoich informacji” kliknij “Wyświetl”.
 4. Aby dodać lub usunąć kategorie danych ze swojej prośby, kliknij pola w prawej kolumnie Facebooka.
 5. Wybierz inne opcje, m.in.:
 • Format pliku do pobrania.
 • Jakość zdjęć, filmów i innych multimediów.
 • Określony zakres dat informacji. Jeśli nie wybierzesz zakresu dat, zostanie wysłana prośba o wszystkie informacje ze wskazanych kategorii.

6. Kliknij opcję “Utwórz plik”, aby potwierdzić prośbę o plik do pobrania.

Po wysłaniu prośby o plik do pobrania wyświetli się ona ze statusem “Oczekująca” w sekcji “Dostępne pliki” w narzędziu “Pobieranie Twoich informacji”.

Ważne: przygotowanie pliku do pobrania może zająć nawet kilka dni.
Po przygotowaniu pliku do pobrania dostaniesz powiadomienie z informacją, że jest gotowy.

Aby pobrać kopię żądanych danych:

 1. Przejdź do sekcji “Dostępne pliki” w narzędziu “Pobieranie Twoich informacji”.
 2. Kliknij opcję “Pobierz” i podaj hasło.

Jak trwale usunąć konto z Facebooka?

 1. Kliknij ikonę odwróconego trójkąta w prawym górnym rogu na pasku zadań Facebooka.
 2. Kliknij opcję “Ustawienia”, a następnie “Twoje informacje na Facebooku” w kolumnie z lewej strony.
 3. Kliknij opcję “Dezaktywacja i usuwanie”.
 4. Wybierz opcję “Usuń konto” i następnie “Kontynuuj dezaktywację konta”.
 5. Wprowadź hasło, kliknij opcję “Kontynuuj” oraz ponownie “Usuń konto”.

Anulowanie usunięcia konta

Jeśli od zainicjowania procesu usuwania konta nie minęło jeszcze 30 dni, możesz anulować operację usuwania konta. Po 30 dniach konto oraz wszystkie znajdujące się na nim informacje zostaną trwale usunięte i nie będzie można ich odzyskać.

Usuwanie wszystkich opublikowanych treści może potrwać nawet 90 dni od momentu rozpoczęcia procesu. W tym czasie informacje te będą niedostępne dla innych użytkowników Facebooka.
Natomiast po upływie 90 dni kopia Twoich danych może być nadal przechowywana w pamięci zapasowej. Facebook może również zachować Twoje dane w związku z kwestiami prawnymi, naruszeniami regulaminu lub działaniami mającymi na celu zapobieganie szkodom.

Jeśli chcesz anulować usunięcie konta:

 1. Zaloguj się do konta na Facebooku w ciągu 30 dni od podjęcia decyzji o usunięciu.
 2. Kliknij opcję Anuluj usunięcie.

Dezaktywacja konta Facebook

Jeśli jednak nie masz pewności czy chcesz trwale usunąć konto na Facebooku, możesz je tymczasowo dezaktywować. W tym przypadku inni użytkownicy serwisu nie będą mogli wyświetlić Twojego konta, ale wszystkie udostępnione przez Ciebie treści w dalszym ciągu zostaną zapisane na profilu.

Twoje konto będzie można w dalszym ciągu wyszukać, a znajomi będą widzieć Twoje imię i nazwisko na listach znajomych. Dodatkowo Messenger oraz inne aplikacje z funkcją logowania przez Facebooka będą dla Ciebie dostępne. Twoje zdjęcie profilowe z Facebooka będzie widoczne w konwersacjach w Messengerze, a znajomi i inni użytkownicy będą mogli Cię wyszukać w celu wysłania wiadomości.

Jak tymczasowo dezaktywować konto na Facebooku?

 1. Kliknij ikonę odwróconego trójkąta w prawym górnym rogu dowolnej strony Facebooka.
 2. Kliknij opcję “Ustawienia”, a następnie “Twoje informacje na Facebooku” w kolumnie z lewej strony.
 3. Kliknij opcję “Dezaktywacja i usuwanie”.
 4. Wybierz opcję “Dezaktywuj konto”, a następnie kliknij opcję “Kontynuuj dezaktywację konta” i wykonaj instrukcje w celu potwierdzenia dezaktywacji.

Ponowna aktywacja konta będzie możliwa w każdej chwili.

Dowiedz się, jak dezaktywować aplikację Messenger:
https://www.facebook.com/help/messenger-app/931186400288334

Ponowne aktywowanie konta:

Jeżeli chcesz powrócić na Facebooka po dezaktywowaniu konta, możesz to zrobić, logując się do Facebooka lub używając konta na Facebooku do zalogowania się w innym miejscu.
Podczas ponownego aktywowania konta musisz mieć dostęp do adresu e-mail lub numeru telefonu, z którego korzystasz podczas logowania, aby dokończyć operację ponownego aktywowania konta.