Informacja o nielegalnym wykorzystywaniu przez Cambridge Analytica danych 87 milionów użytkowników Facebooka z całego świata, wywołała kryzys w mediach społecznościowych.

Firma wykorzystywała informacje o użytkownikach Facebooka do analizowania ich osobowości. Świadcząc usługi dla swoich klientów, wykorzystywała pozyskane dane do profilowania użytkowników pod kątem preferencji wyborczych oraz wpływania na ich polityczne zachowania i decyzje.

Wyciek danych z Facebooka

Wyciek danych do Cambridge Analytica dotyczy ok. 2,7 mln mieszkańców Unii Europejskiej, w tym ponad 57 tys. użytkowników Facebooka, którzy prawdopodobnie pochodzą z Polski.

Aplikację „This Is Your Digital Life”, która naruszając zasady Facebooka „wysysała” dane, zainstalowało tylko 23 użytkowników z Polski. Jednak kolejne 57 115 „zainfekowanych” osób to znajomi tych użytkowników, którzy na Facebooku zezwolili aplikacji pobierającej dane na dostęp do swojego konta. Witryna „This Is Your Digital Life” została już zablokowana.

Jak sprawdzić, czy dane zostały udostępnione?

Jeśli Twoje dane zostały udostępnione firmie analitycznej Cambridge Analytica, to po zalogowaniu do aplikacji, w górnej sekcji zobaczysz oficjalne powiadomienie, które po kliknięciu przekieruje Cię na stronę, informującą o wykorzystaniu niektórych informacji o Tobie. „Zablokowaliśmy witrynę internetową „This Is Your Digital Life”, z której korzystał jeden z twoich znajomych na Facebooku. Zrobiliśmy to, ponieważ witryna mogła nadużywać niektórych informacji o Tobie z Facebooka, udostępniając je firmie Cambridge Analytica”.

Możesz też zobaczyć inne powiadomienie, które przekieruje Cię do ustawień prywatności Facebooka, gdzie zobaczysz, które aplikacje innych firm mają dostęp do informacji na Twoim profilu.

Jeśli żadne z powyższych powiadomień nie wyświetla się na Twoim profilu, wtedy najprawdopodobniej twoje dane nie wyciekły. Dla pewności możesz to sprawdzić, klikając w link. Twoje dane nie zostały udostępnione, gdy widzisz poniższy komunikat:

mojedane

W jaki sposób Facebook chce chronić dane użytkowników?

Według Facebooka ochrona danych użytkowników jest jednym z najważniejszych aspektów pracy. Dlatego podejmowane są działania w związku z nadużyciami oraz wprowadzane są silniejsze zabezpieczenia.  Facebook przedstawił także ogólnodostępny plan dotyczący działań, mających na celu zapobieganie nadużyciom w przyszłości.

Facebook poinformował także o kilku ważnych do wprowadzenia zmianach w API aplikacji, które ograniczą dostęp do informacji o użytkownikach.

1. Ograniczone zostaną informacje, do których dostęp mają aplikacje zewnętrzne korzystające z systemu logowania do Facebooka. Niektóre z nich mogą mieć chwilowe problemy z działaniem.

2. Wyłączona zostanie możliwość wyszukiwania innych użytkowników za pomocą numeru telefonu lub adresu e-mail.

3. Aplikacjom korzystającym z API ograniczono dostęp do informacji o wydarzeniach facebookowych oraz list uczestników. Przy dodawaniu wydarzenia do kalendarza, aplikacji do biletów czy innych programów będzie wymagana jawna autoryzacja.

4. W przyszłości wszystkie aplikacje będą wymagały zgody od Facebooka i administratora grupy oraz nie będą miały dostępu do danych osobowych użytkowników należących do danych grup.

5. Facebook umieści link, dzięki któremu będzie można sprawdzić, jakie dane są udostępniane aplikacjom, z których korzystamy. Oraz będzie można usunąć te, które uznamy za zbędne.

6. Aplikacje nie będą już mogły korzystać z API Stron do czytania postów i komentarzy z dowolnych fanpage’y. Konieczne będzie zaakceptowanie dostępu przez Facebooka.

7. Zaostrzony zostanie dostęp do łatwo dostępnych danych dla Instagrama – zewnętrzne aplikacje pozyskują znacznie mniej informacji o użytkownikach.