PHP to wieloparadygmatowy, skryptowy język programowania stworzony w celu generowania dynamicznych stron internetowych i budowania aplikacji webowych. Brzmi zawile? Zaraz wszystko wyjaśnimy!

Słowem wstępu

PHP, według Stack Overflow, należy to „świętej trójcy” języków programowania, obok Javascriptu i SQL. Bardzo wielu developerów zaczyna swoją drogę zawodową od pracy właśnie z tym językiem, co wynika z jego popularności i szerokiego spektrum zastosowań.

Maskotką PHP został słoń, co wcale nie znaczy, że PHP jest ociężały lub stara się kogoś zrobić w trąbę. Cała tajemnica tkwi w angielskim słowie „elephant”, które wzbogacone o literę „p”, da nam elePHPanta.

Słonik bardzo lubi kawkę. Źródło: https://www.flickr.com

Pliki ze skryptami PHP przechowujemy na serwerze. Przeglądarka, zwraca się do serwera, na którym działa interpreter kodu PHP i otrzymuje wynik już wykonanego skryptu. Nie możemy podejrzeć kodu z poziomu przeglądarki, ponieważ jest tajny jak szpieg z krainy deszczowców.

Historia nazwy

Co ciekawe, pierwsza wersja PHP, która powstała w 1994 roku, była akronimem słów „Personal Home Page”, czyli „Osobista Strona Internetowa”. Po kilku latach, tj. od kiedy udostępniono język  na licencji GNUGPL (tej samej, na której udostępniono także Linuxa i np. WordPressa), jego nazwa została zmieniona na „PHP Hypertext Preprocessor”, co możemy przetłumaczyć jako… preprocesor hipertekstowy PHP. Niestety język polski nie pomaga nam w zrozumieniu istoty rzeczy. Najprościej wyjaśnić to tak: skypt PHP wykonuje się ZANIM (dlatego jest pre-) otrzymamy kod htmlowy. I tak jest w istocie: zanim zalogujemy się do jakiejś witryny, PHP sprawdza czy nasze dane logowania są poprawne i podejmuje decyzję jaką wersję strony wysłać.

Do czego używamy PHP?

Służy do wygenerowania odpowiedzi HTML na konkretne zapytanie użytkownika. I to właściwie mówi wszystko, ale zarazem niewiele wyjaśnia, o ile nie siedzimy w branży IT niczym doktor X w swoim fotelu. Początkowo język służył głównie do przetwarzania danych z formularza, obecnie wykorzystujemy go też do:

  • Tworzenia for internetowych,
  • Tworzenia sklepów internetowych
  • Tworzenia systemów zarządzania treścią
  • Tworzenia list mailingowych
  • Wszędzie tam, gdzie potrzebna jest walidacja danych

Świetnie też sprawdza się w tworzeniu aplikacji sieciowych, takich jak systemy zarządzania treścią. Nie dziwi zatem fakt, że WordPress, o którym pisaliśmy niedawno, również powstał w tym języku.

Jeśli chciałbyś nauczyć się programować, to PHP jest jednym z najlepszych wyborów na początek. Jego składnia nie jest zbyt skomplikowana, a sam język pozwala rozwiązywać problemy na wiele różnych sposobów. Odsyłamy do oficjalnej dokumentacji na: https://www.php.net/. Z kolei jeśli masz już jakieś doświadczenie i skrypty, którymi mógłbyś się pochwalić, zajrzyj na nasze oferty pracy, być może szukamy właśnie Ciebie!