[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Chyba każdy zdaje sobie sprawę z tego, że ludzie swoim ubiorem, zachowaniem, gestykulacją i ekspresją podczas wielu codziennych sytuacji prezentują jakiś wizerunek. Składają się na to inteligencja emocjonalna oraz niektóre kompetencje miękkie człowieka. Posiadamy także wyuczone umiejętności, czyli kompetencje twarde. Są to mierzalne, konkretne i wyuczone cechy, np. posiadanie prawa jazdy, które pozwala nam pracować w specyficznych warunkach. Na potrzeby tego artykułu załóżmy, że Wasza Firma jest człowiekiem. Kim byłaby wtedy? Dzieckiem, bohaterem a może zwykłym człowiekiem?

Identyfikatorem marki jest jej logo, opakowanie, bohater oraz kształt kampanii. Tym samym wyznaczamy granice pozycjonowania marki. Sygnały, jakie wysyłamy do klientów ulegają wielu zniekształceniom, ponieważ zdolność percepcji nabywcy naszych produktów jest bardzo zróżnicowana. Nigdy nie działamy w próżni – wręcz przeciwnie – wiele zmiennych wpływa na to, jak nasz produkt zostaje odebrany przez potencjalnych klientów.

Podstawowy podział osobowości marki

  • Archetyp odkrywcy – ciągle czegoś poszukuje, żąda przygód i wrażeń, ceni wolność i niezależność, szuka spełnienia w życiu. Daje nabywcy poczucie wolności, niezależności, bycia twórcą oraz podkreśla jego indywidualizm.
    Przykład: Kamis, Bounty, Jeep.
  • Archetyp mędrca – wiarygodny i pewny siebie. Pomaga lepiej zrozumieć i działać. Dostarcza unikalne ekspertyzy, omawia wyniki badań, posługuje się skomplikowanymi stwierdzeniami, sięga do łamigłówek.
    Przykład: Vichy, suplementy diety
  • Archetyp bohatera wojownik, idealista, dumny, zdeterminowany, nigdy się nie poddaje.
    Przykład: Nike, Powerade
  • Archetyp buntownika – idący pod prąd, szokujący skandalista, wyzwolony.
    Przykład: Marlboro, Harley, Smirnoff
  • Archetyp maga – szamańskie rytuały – “coś niezwykłego”, uduchowiony, uzdrowiciel.
    Przykład: Apple
  • Archetyp zwykłego człowieka – można na nim polegać, zwykły, rutynowy, tradycyjny, przewidywalny.
    Przykład: Nescafe, Gorący kubek, Pur
  • Archetyp błazna – dystans, zabawa, spontaniczność, żyje chwilą.
    Przykład: Tesco, Pepsi, Cola, Biedronka
  • Archetyp kochanka – intymny, zmysłowy, namiętny, poszukiwacz doznań, przyjemności.
    Przykład: Kinder Bueno, Axe, Raffaello, Chanel.
  • Archetyp Opiekuna – altruista, empatyczny, wspierający.
    Przykład: Alior Bank, Volvo
  • Archetyp twórcy – artysta pełen wyobraźni, lubi eksperymentować.
    Przykład: Ikea, Lavazza, Dulux
  • Archetyp przywódcy – pewny siebie, organizator, charyzmatyczny lider.
    Przykład: Microsoft, Mercedes

Jak podpowiadają nam podane przykłady, wizerunek i przekaz reklamowy, jakim się posługujemy, da się sprowadzić do posiadania ludzkich odpowiedników, dzięki czemu budzimy emocje u nabywcy i nawiązujemy z nim więź.

Warto zdawać sobie z tego sprawę podczas wszelkich działań marketingowych. Tak samo, jak człowiek jest istotą skomplikowaną – tak samo jest nią marka. Można wyróżnić o wiele więcej aspektów, struktur, tożsamości, jakie posiada Wasze przedsiębiorstwo.

Wiele klientów ma tendencję do powierzchownej oceny produktów czy identyfikacji wizualnej. Dlatego bardzo ważne jest to, aby dokładnie przemyśleć każdy krok struktury, tożsamości, misji czy aspektów przedsiębiorstwa. To samo należy zrobić przed zaplanowaniem działań marketingowych.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]