“Branding” jest terminem, który już na stałe zagościł w Polsce i jest słowem stosowanym w naszych rodzimych firmach. Jest to nic innego, jak długofalowe i wielokanałowe budowanie świadomości marki. Nie jest to prosty proces, a jego wdrażanie jest długotrwałe. Na szczęście dzięki narzędziom internetowym branding jest o wiele tańszy, niż ten prowadzony za pomocą tradycyjnych metod, ale wciąż proces może trwać nawet kilka lat. Na czym polega branding?

Branding marki

Najprościej rzecz ujmując, branding kreuje pozytywny wizerunek marki, ale też go utrzymuje. Miejscem gdzie powinien zaistnieć taki obraz jest umysł konsumentów. Marka sama w sobie jest koncepcją, która silnie powiązana jest z usługami i produktami oferowanymi przez firmę. Aby marka mogła zaistnieć musi mieć stałe grono wiernych klientów, ale powinna też mieć pozytywną reputację. To właśnie reputacja silnie oddziałuje na umysły konsumentów, a im lepszy obraz marki, tym większa sprzedaż dla firmy. Oczywiście są odstępstwa od tej reguły i czasem zdarza się, że największe firmy wcale nie mają dobrej reputacji, ale ich produkty są na tyle dobre i pożądane, że nie ma to większego znaczenia dla finalnej sprzedaży firmy.

Budowanie świadomości marki

Budowanie świadomości marki jest procesem, który musi być konsekwentnie wdrażany. Aby w ogóle mówić o brandingu, należy stosować odpowiednie narzędzia. Wśród najczęściej stosowanych metod budowania świadomości marki wymienia się:

  • dobór odpowiedniej nazwy marki
  • stworzenie dopasowanego logo;
  • chwytliwe hasło reklamowe;
  • właściwa nazwa strony internetowej;
  • szablon, wzór i przekaz materiałów reklamowych;

Mówiąc o brandingu nie można stosować tych narzędzi wybiorczo. Aby nasz przekaz marketingowy był spójny, wszystkie te metody muszą być ze sobą powiązane. Muszą być ponadto skierowane do odpowiedniej grupy docelowej.

Wskaźniki świadomości marki

Świadomość marki określa jej stan w umyśle klientów. Wysoka świadomość marki ułatwia decyzje sprzedażowe, albo wręcz przeciwnie – unikanie marki i wystawianie jej niepochlebnego świadectwa. Poziom świadomości marki można badać. W tym celu wyróżnia się trzy poziomy:

  • Świadomość natychmiastowa (top-of-mind) – wskaźnik pokazujący, która marka w kategorii danych usług bądź produktów jest na pierwszym miejscu w procesie wyboru. Jeżeli wartość top-of-mind wyrażona w procentach jest wysoka, można się domyślać, że spora część badanych respondentów wymieniła daną markę jako pierwszą w procesie podejmowania decyzji kupna. Mówiąc inaczej, top-of-mind rysuje się w świadomości tak głęboko, że dany konsument obudzony w środku nocy bez problemu wskaże markę, która w jego umyśle osadzona jest najgłębiej.
  • Spontaniczna świadomość marki (spontaneous brand awareness) – wskaźnik pokazuje nam obszar, w jakim porusza się konsument dokonując wyboru. Polem wyboru klienta jest zwykle od 3 do 6 marek, które podczas dokonywania wyboru z całej kategorii produktowej mają największe znaczenie dla klienta. W tym wskaźniku zawiera się również marka top-of-mind.
  • Wspierana świadomość marki – dla wschodzących marek ten wskaźnik powinien być nie mniej istotny. Pokazuje on marki, które klient zna w ogóle. Im szybciej nowa marka przebije się do wspieranej świadomości, tym lepiej dla niej.

Rozwój przedsiębiorstwa nie może się odbyć bez długotrwałego procesu kreowania marki. Branding nie powinien być też traktowany powierzchownie i wszystkie jego etapy powinny być odpowiednio przemyślane, co z kolei ściśle związane jest z czasem. Pod dyskusję powinna być też poddana kolorystyka marki, o której wspomnieliśmy w jednym z poprzednich artykułów. Budowanie świadomości marki wymaga cierpliwości – pierwsze efekty wprowadzania strategii nie muszą być widoczne od razu.