[vc_row css=”.vc_custom_1508831534954{margin-bottom: 20px !important;}”][vc_column][vc_column_text]W jednym z poprzednich artykułów wyjaśniliśmy, na czym polega wersja 4P marketing mix. Przypomnijmy główne założenie koncepcji: marketing mix to kompozycja, która pozwala nam na oddziaływanie na rynek, czyli klientów. Dziś rozszerzymy wersję 4P – jeżeli dodamy do niej 3 kolejne elementy, powstanie koncepcja 7P.

Marketing mix 4P – przypomnienie

Podstawowa koncepcja marketingowa firmy została zaproponowana przez McCarthy’ego i obejmuje 4 elementy: Product (produkt), Price (cena), Place (dystrybucja) i Promotion (promocja). Każdy z elementów ściśle związany jest z pozostałymi. Nie można mówić o marketingu według koncepcji marketing mix wówczas, gdy choćby jeden faktor zostanie pominięty bądź potraktowany pobieżnie.

Dowiedz się więcej o modelu 4P →

Model 7P

Jak wspomnieliśmy wcześniej, w modelu 7P zawierają się wszystkie elementy wersji 4P. Koncepcja została rozszerzona o kolejne trzy, które cały model czynią bardziej użyteczny i skrojony na miarę naszych czasów. Te elementy to: People (ludzie), Process (proces) i Physical evidence (świadectwo materialne).

People

Aby współczynnik miał rację bytu, należy zdać sobie sprawę z tego, że przedsiębiorstwo nie jest tworzone przez technologię, a przez ludzi – zarówno pracowników jak i tych, którzy mają bezpośredni kontakt z klientem. To właśnie ci ludzie tworzą obraz firmy i budują jej wizerunek w oczach nabywców. Należy wziąć pod uwagę również fakt, że zadowolony klient często jest powracającym, a stąd już krótka droga do miana stałego. Aby tak się stało, musimy skompletować zaufany personel, który przyspieszy ten proces.

Process

Na proces składają się wszystkie elementy, które towarzyszą klientowi już od jego zainteresowania produktem, poprzez jego kupno, aż do – często pomijanej – obsługi posprzedażowej. Proces nie kończy się na transakcji – trwa aż do momentu zaprzestania korzystania z dobra. Za przykład mogą tu posłużyć salony samochodowe, które dbają o klienta na długo po zakupie pojazdu, oddając do dyspozycji serwis w razie zepsucia lub uszkodzenia samochodu.

Physical evidence

Dowód materialny to wszystko, co widzi klient, stykając się z naszą firmą. Można do nich  zaliczyć lokalizację firmy, ochronę, wystrój wnętrz, ubiór pracowników. Te czynniki wpływają na pozytywne lub negatywne postrzeganie firmy przez klienta, więc warto zadbać nie tylko o zewnętrzny wygląd i komunikację, ale także o wnętrze.  Te aspekty można zauważyć co prawda dopiero w momencie przebywania w przedsiębiorstwie, ale można też założyć, że poczta pantoflowa w tym przypadku również zadziała na naszą korzyść. Dowód materialny to również logo, znak towarowy, który reprezentuje nas w świecie marek. Musi być opracowany z najwyższą starannością. Nie zapominajmy również o stronie internetowej – w sieci znajduje się mnóstwo potencjalnych klientów, którzy ocenią nas na podstawie wyglądu witryny.

Jak widać, model 7P nie skupia się tylko i wyłącznie na produkcie, jak to ma miejsce w wersji 4P. Marketing krąży tu również wokół człowieka. W dzisiejszych czasach łatwo zaprzepaścić zaufanie klientów poprzez niewłaściwe zajęcie się sprawami wewnętrznymi przedsiębiorstwa. Uwzględniając model 7P, mamy realną szansę na podwyższenie świadomości marki, która wpłynie na zwiększenie sprzedaży produktu znajdującego się u podstaw marketing mix.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]