Content marketing jest obecnie uznawany za jedno z najskuteczniejszych narzędzi marketingowych.  Marketing treści wśród światowych marketerów był priorytetem na lata 2013, 2014 i 2015, ale i teraz jest silną techniką. Content marketing to strategia  polegająca na pozyskiwaniu klientów – nie ma w tym żadnej nowości.

Content marketing: co to jest?

Strategia różni się od innych tym, że uprawia się ją za pomocą publikacji przydatnych i bardzo atrakcyjnych treści. Celem publikacji jest zainteresowanie nie tylko ściśle określonej grupy odbiorców, ale też ogólnej. Metoda rozpoczyna się na jednostronnym przekazie reklamowym, który ukierunkowany jest na budowaniu silnych, stabilnych, a przede wszystkim długotrwałych relacji na linii promujący treści – odbiorcy. Content marketing to technika, która może wspierać działania SEO – ale nie jest tym samym.

Content marketing: przykłady

  • poradniki
  • artykuły sponsorowane
  • artykuły eksperckie
  • ebooki
  • ikonografiki
  • webinary
  • video

Content marketing rozpoczyna się na rozpoznawaniu i rozumieniu potrzeb konsumenta, a kończy się na zaspokajaniu tych potrzeb. Dzięki wartościowemu contentowi marka jest blisko swoich klientów – nie tylko rozwiązuje ludzkie problemy, ale i udziela odpowiedzi na ważne pytania, dzięki czemu pełni ważną rolę w życiu konsumenta.

W podstawie content marketingu musi się znaleźć informacja – jest ona punktem wyjścia do stworzenia treści, których rolą jest oddziaływanie na konsumentów. Pamiętaj, że prawdopodobnie nie będziesz pierwszą osobą, która tworzy treść na dany temat. Odpowiedź sobie na pytanie: czy mój content nie jest zbyt ogólny? Czy mam wrażenie, że temat nie jest dokończony? Słusznie – jeżeli coś jest od wszystkiego, to jest do niczego. Skup się na jednym, małym fragmencie dużego tematu i na jego podstawie twórz swoją treść – dzięki temu będziesz mógł obserwować wzrost konwersji oraz dostarczysz niezbędnych informacji. Uświadom sobie, że podobnych, ogólnych artykułów w sieci jest cała masa, więc wyszukiwarka znajdzie ich więcej.

Wystrzegaj się błędów

Jeżeli wydaje Ci się, że dzięki content marketingowi szybko zdobędziesz duże pieniądze, to jesteś w wielkim błędzie. Droga, jaką musisz przejść zaczyna się od napisania dobrej treści. Myślisz, że wystarczy wykupić reklamę na portalach społecznościowych? Nic bardziej mylnego! Nie tak szybko odbiorcy będą oczarowani jakością materiału, co poskutkuje zakupem Twoich usług. Nie tędy droga!

Content marketing to sztuka, która uczy cierpliwości i wytrwałości: jeżeli zrezygnujesz po pierwszej porażce, albo po pierwszym malutkim sukcesie – już po Tobie. Pierwsze treści będą Ci wychodziły raczej kiepsko, będziesz nad nimi spędzał sporo czasu. Po pierwszej publikacji zauważysz albo mały odzew, albo żadnego odzewu. Wszystko, co musisz zrobić w tym momencie, to tworzyć dalej – z czasem treści zajmą Ci mniej czasu, gramatyka i składnia poprawią się i będziesz zauważał, na jakie treści reagują odbiorcy. Sprzedaż nie wzrasta? Spokojnie – utrzymuj poziom i tempo, nie zwalniaj i przestań ciągle wypatrywać klientów. Po czasie zauważysz, że cierpliwość popłaca – pojawią się pierwszy klienci tłumacząc, że wystawili Cię na próbę wytrwałości i solidności. Po pierwszym zapytaniu ofertowym już mały krok dzieli Cię od sukcesu. Marketing treści działa!